Pobijedite lijenost – motivacijska lista za mršavljenje i odlazak u teretanu
Svi znamo taj trenutak kad sjediš na kauču, nedostaje ti motivacije za odlazak u teretanu i pitaš se: „Dal’ da idem danas na trening ili ne?“. I u sekudni nađeš sto dobrih izlika zašto ne bi trebao ustati s kauča. Bude tu svakakvih ideja, a najčešće dođeš čak i do onog „YOLO, ne trebaju mi trbušni mišići“.
I to je sve okej, nekad se stvarno ne treba forsirati. Možda jednostavno niste duuugo bili na treningu pa treba krenuti laganini.
No, ponekad je činjenica samo to da smo lijeni i da nam je odlazak u teretanu zadnji na listi prioriteta.
Zato je tu hrpa dobrih razloga (koji nisu „Lijepo je biti isklesan i imati čvrsti trbuh i guzu“) zbog kojih ćete se lakše nagovoriti da ipak odete na trening.

Lakše je izdržati operaciju ili porođaj – ljudi s velikom količinom masnog tkiva su teži slučajevi za intubirati, vremenski duže traje operativni zahvat, imaju veću sklonost infekcijama te višu stopu postoperativnih komplikacija. Trudnoća je također dobar razlog jer među ženama koje su pretile njih 50% iskusi carski rez. Iako se porođaj odvije prirodnim putem, pretile žene zahtijevaju više medicinske pomoći te pokazuju veću sklonost infekcijama.
Ispravan rad imunološkog sustava – prevelika količina masnog tkiva može otpustiti velike količine imunoloških kemikalija. Kroz vrijeme takvo kronično izlaganje istima može interferirati s obrambenim mehanizmima tijela da zaustave vanjske infekcije.
Kvalitetniji san – veća količina masnog tkiva povećava rizik od nastanka apneje. To potječe od nekoliko kombiniranih faktora: masno tkivo sužava dišne puteve, u gornjem dijelu tijela potiskuje pluća te reducira prostor potreban za njihov rad. Masno tkivo – organ koji proizvodi hormone – mijenja i hormonalne signale koji remete respiratorni sustav. Oko 50% pretilih osoba bori se s apnejom. San je jedna od glavnih regulatora metabolizma, tako da ako je san loš također je i naš metabolizam narušen.
JOŠ VAS NISMO UVJERILI ?
Nema problema, ovo je dodatna lista tjelesne dobrobiti vježbanja
- Uravnoteženi krvni pritisak – dokazano je da se vježbanjem regulira povišeni krvni pritisak
- Smanjeni rizik od srčanih bolesti – vježbanjem jačamo srčani mišić te postižemo bolju cirkulaciju što dovodi do smanjenja kardio-vaskularnih bolesti
- Ljepša koža zbog veće prokrvljenosti
- Ženama se olakšava problem sa venama i kapilarama
- Poboljšan metabolizam inzulina i smanjeni rizik od dijabetesa tipa 2
- Usporavanje osteoporoze – gubitka koštane mase kod starijih osoba
- Uravnoteženje hormonalnog sustava – posebno važno za žene u menopauzi
- Postizanje bolje mobilnosti zglobova, veće mišićne izdržljivost i snage
- Smanjenje celulita i potkožnog masnog tkiva
- Regulacija kolesterola i triglicerida u krvi
- Bolja probava

JOŠ UVIJEK STE NA KAUČU?
Psihološke dobrobiti vježbanja:
- Povećanje samopouzdanja – samim time što ste uspijeli krenuti, ohrabriti sebe na promjene životnog stila, uspjevati iz treninga u trening savladati sve više vježbi – to vas čini samopouzdanijima i sretnijima
- Izbacujete stres – vježbanjem se oslobađaju endofini – “hormone sreće” koji raspršuju stres i pojačavaju samopouzdanje, a kako se oslobađate stresa tako postajete i sve više imuni na stres
- Počinjete više voljeti i cijeniti svoje tijelo i osjećati se bolje u “svojoj koži”
- Počinjete uživati i opuštati se u društvu i dobivate veći osjećaj vrijednosti
- Povećava vam se libido
- Povećava se motivacija za obavljanje svakodnevnih poslova
- Ublažava se depresija i smanjuje tjeskoba
Nadamo se da ste dobili želju za odlazak u teretanu i da ste spremni za trening na jednom od naših grupnih programa ili trening u teretani.

Autorica: Ines Ibrišević
Izvor: Men’s Health
Nema komentara